Małżeństwo idealne

Tekst pochodzi ze starego "Zwierciadła", numeru nie znam


Zasad kurtuazji małżeńskiej jest tak wiele, że trudno je wszystkie wyliczyć. Omówimy więc tylko kilka wybranych. Do zastosowania od zaraz przez kandydatów na idealną żonę i idealnego męża.

Idealny mąż wcale się nie wstydzi być mężem idealnym. Jego rycerskie maniery wobec własnej żony są wręcz ostentacyjne. M.in. podaje jej płaszcz, przepuszcza pierwszą przez drzwi i nic sobie nie robi z posądzeń o pantoflarstwo, bo wie, że czyniąc honory swojej "drugiej połowie" czyni je sam sobie.
Idealny mąż nie ogląda się w towarzystwie żony za innymi kobietami. Przyłapany na oglądaniu się winien od razu wyjaśnić, że pani, za którą się obejrzał, miała właśnie taki płaszcz, jaki chciałby kupić żonie. Co już żona wyegzekwuje. Nie należy się więc oglądać za paniami w futrze z norek.
Idealny mąż zawsze zauważa nową fryzurę i nową sukienkę żony. Zainteresowanie ceną okazuje ewentualnie po wyrażeniu zachwytów, po czym nie urządza dzikiej awantury (idealny mąż nie podnosi głosu!), tylko znosi cios z godnością. O fryzurze nie mówi, że nazbyt młodzieżowa czy ekstrawagancka.
Nie wybiera się na ryby, gdy żona ogłasza generalne porządki. Deklaruje od razu swą pomoc. Nie sprowadza do domu bez uprzedzenia kolegi z ławy szkolnej, a tym bardziej koleżanki z przedszkola.
Przesoloną zupę zjada bez mrugnięcia powieką, wszelkie kulinarne sukcesy żony opiewa. W ogóle często mówi żonie komplementy, kwiaty i upominki kupuje nawet bez okazji, nie zapomina o imieninach żony, Dniu Kobiet, rocznicach ślubu. Przed wizytą u teściowej nie dostaje gwałtownego bólu zęba

Idealna żona nie podkreśla na każdym kroku, jaki to z niej ideał. Nie wypomina mężowi jego rozlicznych wad, nie opowiada, jacy to wspaniali są inni mężowie. Idealna żona krytykuje męża nie częściej niż raz w tygodniu, natomiast co najmniej raz w tygodniu zachwyca się jego mądrością. Żywo interesują ją jego sprawy zawodowe. Cieszy się ze wszystkich sukcesów i awansów męża. Idealna żona gotuje tylko to, co lubi mąż. Nie ogranicza jego kontaktów z matką, nie wylicza go z każdej minuty spędzonej poza domem, chociaż wymaga, aby wychodząc z domu podał przybliżony czas powrotu. Nie grzebie w jego kieszeniach, w biurku, nie otwiera adresowanej do niego korespondencji. Nie wyrzuca mu różnych "niepotrzebnych śmieci", jego "świętości".
Idealna żona zaskoczona propozycją wyjścia do teatru nie twierdzi, że właśnie robi konfitury, tylko rzuca wszystko, ubiera się w to, co ma i nie ziewa na spektaklu.

Idealny mąż i idealna żona nie snują się po domu w bieliźnie. Po drobnych przeczkach (nieuniknionych nawet wśród ideałów) nie dociekają, kto kogo powinien przeprosić. Przeprasza ten, kto pierwszy ochłonie.

Rady dla żony: jeżeli chcesz utrzymać męża przy życiu, musisz się o to naprawdę starać, nie wystarczy błąkająca się po głowie myśl, że jeżeli on nie zmieni swojego trybu życia, będzie miał za swoje.
Jeżeli mąż zaczyna romans z inną kobietą, znaczy to, że żona nie dopełniła względem niego swoich obowiązków. Powinna nie tylko utrzymać go przy życiu. Musi go także utrzymać przy sobie. (...) W wielu wypadkach, gdy mąż robi głupstwa lub wręcz ginie pragnąc udowodnić jakiejś dziewczynie, że jest młody i dziarski - dużą część winy za to ponosi jego żona, jeżeli nie czyniła wysiłków, aby pozostać dla niego atrakcyjną. I to nie fizycznie. Mąż kiedyś zakochał się w Tobie, w Twojej osobowości, nie w twarzy.
Jeżeli w waszym związku sprawy nie układają się różowo, postaraj się spojrzeć obiektywnie na siebie i swoje postępowanie. Czy można wypoczywać i cieszyć się życiem przy akompaniamencie utyskiwań i gderania? Ludzie ciężko pracyjący mają prawo do spokoju i wypoczynku po powrocie do domu. Dom musi być spokojną oazą po dniu pełnym kłopotów i podniecenia. Żona nie może więc prowokować męża i dopuszczać do starć.
Spróbuj używać miłego i przyjacielskiego tonu, gdy się zwracasz do męża. Zobaczysz, że uczyni go to niemal ludzkim i życie Wasze stanie się przyjemniejsze. W niedługim czasie może nawet zaczniesz się cieszyć, że pośłubiłaś mężczyznę.

Rady dla męża: gdy się chce utrzymać zdrowie żony w dobrym stanie, trzeba coś wiedzieć o niej, o tym, jak działa jej organizm i czego potrzebuje do poprawnego funkcjonowania.
Dla fizycznego i psychicznego zdrowia żony ważne jest to, by zapewnić jej szczęście. Najtańszym sposobem jest powiedzieć jej od czasu do czasu, że się ją kocha. (...) Powątpiewanie o wierności męża i jego trwałej miłości jest bowiem najważniejszym zmartwieniem kobiet. Dla wielu mężczyzn jest rzeczą nie do pomyślenia, żeby mieli zapewniać o swojej wierności żonę, którą żywili, utrzymywali i ochraniali przez wiele lat. Co stwarza często sytuację bez wyjścia, w której żona chce, by jej coś powiedzieć, a mąż raczej skona, niż to powie.
Jeśli Twoja żona udaje, że ma wyjątkowe siły i zdolności - nie wierz temu i nie pozwalaj zapracowywać jej się na śmierć. (...) Trzeba się żonie dokładnie przyglądać. Czy wygląda na zmęczoną? Czy nie chudnie? Czy nie jest stale w złym humorze i czy nie karci dzieci za drobne przewinienia, które w innym wypadku uszłyby im na sucho? Jeżeli na dwa lub trzy z tych pytań odpowiesz twierdząco - znak to, że praca żony jest zbyt wyczerpująca i konieczny jest wypoczynek.
Jeżeli pomagasz żonie, nie rób z siebie bohatera. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. W dzisiejszych czasach wielu mężczyzn zajmuje się domem i wychowaniem dzieci.


Powrót do strony głównej